Dil Seçin
tren

HAMMADDE KAÇAK TESPİT CİHAZI

262 görüntülenme

 

HAMMADDE KAÇAK TESPİT CİHAZI

Teknik Özellikleri

 • Çalışma Prensibi:
  Ayarlanabilir bir redaktör vasıtası ile işletme bünyesinde bulunan yüksek basınçlı hava kaynağından 200 mbar’lık bir referans basınç değeri elde edilir. Bu referans basınç değeri, uygulamaya göre, artırılıp azaltılabilir. Bu düşük basınçlı hava, bir basınç sensörü üzerinden bakır ya da izole bir boru kullanılarak kaçak tespitinin yapılacağı noktaya yönlendirilir. Herhangi bir hammadde kaçağı yok ise borunun çıkışında yaklaşık 12 mbar’lık bir hava çıkışı gözlenecektir. Hammadde kaçağının oluşması durumunda ise borunun çıkışı kapanır ve boru içerisindeki basınç yukarıda bahsettiğimiz 200 mbar’lık referans değere yükselir. Basınç değişimleri, basınç sensörü üzerinden mikrokontrolör tabanlı bir kontrol cihazına aktarılır.
 • Kontrol Cihazının Çalışma Prensibi:
  4-20mA sensör girişi ve bir röle çıkışına sahip bir cihazdır. Röle çıkışı alarm amaçlı kullanılır ve tıkanıklık ya da sensör arızası durumlarında aktif hale gelir.
 • 1. Sensör Arızası
  Sensör arızası durumunda cihaz mevcut basınç değerinden geri besleme alamayacağı için düzgün çalışamayacaktır. Bu durumda röle çıkışı aktif hale gelir ve cihaz ekranında “Pr-“ yazısı belirir.
 • 2. Tıkanıklık Tespiti
  Redaktör vasıtası ile referans basınç değeri belirlendikten sonra bu değerden düşük bir basınç değeri cihaza set değeri olarak girilir. Tıkanıklık olması durumunda boru içerisindeki basınç, referans basınç değerine ulaşarak girdiğimiz set değerini geçecek ve cihaz bir tıkanıklık olduğunu tespit edecek ve röle çıkışını aktif hale getirecektir.
  Örnek:
  200 mbar’lık bir referans basınç değerimizin olduğunu farz edelim ve set değerini yukarıda belirttiğimiz gibi 200 mbar’dan düşük bir değer olarak belirleyelim, örneğin 50 mbar.
  Bir hammadde kaçağı olması durumunda borunun ağzı kapanacak ve boru içerisindeki basınç 200 mbar’a yükselecek ve 50 mbar’lık set değeri aşılacaktır. Bu durumda, cihaz röle çıkışını aktif hale getirecektir.
 • 3. Set Değerinin Girilmesi
  a. PRG/Run butonuna basarak set menüsüne girin.
  b. İstenilen set değerini girin.
  c. PRG/Run butonuna basarak set menüsünden çıkın.
 • Besleme: 220V AC 50 Hz
  Sensör: 4-20mA
  Röle Çıkışı: 220V 50 Hz 3A

Bağlantı Etiketi